Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Ráadásul az ujjuk a ravaszon, hiszen létezik egy javaslat, ami ebben ciklusban újabb 100 milliárdot vonna el a várostól.
„A kormánnyal a héten, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa (FKT) keretében folytatott tárgyalásainkon sok fontos fejlesztési ügyben haladtunk. De ezek közül kiemelkedik a két legfontosabb kérdés. Az mindenek előtt, hogy nem tartható tovább a helyzet: a kormány a Budapesten megtermelt bevételek több mint 97 százalékát elvonja. A főváros csak a budapestiek befizetéseinek 2,7 százalékával gazdálkodhat.
Összehasonlításképpen: ez az adat Berlinben 22 százalék, Bécsben 15, de Prágában és Varsóban is 7. Ez eredményezi azt a hamis látszatot, mintha a kormány szívességet tenne azzal, hogy a budapestiek befizetéseiből hajlandó Budapestre fordítani. A helyzet inkább úgy igaz, hogy a kormány évek óta pisztolyt tart a fővárosi városvezetés halántékához.
Ráadásul az ujjuk a ravaszon, hiszen létezik egy javaslat, ami ebben ciklusban újabb 100 milliárdot vonna el a várostól. Úgy, hogy a helyi iparűzési adó bevételét a városlakoktól - nem csak a budapestiektől, hanem a vidéki városok lakóitól is -, a multikhoz csoportosítaná. Azokhoz a multikhoz, amelyek az elmúlt években az Orbán-kormánytól már így is kaptak mintegy 400 milliárd forintnyi adókedvezményt, az Európai Unió legkisebb társasági adóját, leértékelt forintot és rabszolgatörvénnyel kizsákmányolt, még mindig alulfizetett munkavállalókat.
Tehát mielőtt tovább folytatódna a kétarcú kormánykommunikáció Budapestről, két dologban világosan kell fogalmaznia a kormány képviselőinek. Mindkét dolgot felvetettem az FKT ülésén. Egy: világosan ki kell mondaniuk, hogy a Budapest teljes kivéreztetésével felérő adójavaslattól elállnak. Nem bonyolult mondat ez, ehhez képest annyi hangzott el, hogy ilyen előterjesztés most nincs a kormány asztalán. Hát, ne is legyen.
Kettő: a budapestiek pénzének 97 százalékos elvonása helyett maradjon Budapesten érdemben több pénz a budapestiek befizetéseiből. Cserébe azt ígérem, hogy nem kell majd ennyit tárgyalni a kormánnyal a budapesti beruházások finanszírozásáról, mert megoldjuk magunk.
Abban maradtunk, hogy április 30-áig kormány-főváros tárgyalássorozat kezdődik, hogyan lehet többet Budapesten hagyni abból, amit a budapestiek tesznek bele a közösbe. Én ennek azért örülök, mert akkor április 30-áig legalább világosan kiderül, ki érdekelt Budapest fejlesztésében, ki pedig a kivéreztetésében.
A kormány megígérte, hogy addig újabb elvonásról nem hoz döntést. A problémát, ha meg nem is oldottuk, de időt legalább nyertünk. És lehetőséget az őszinte beszédre, a valódi szándékok tisztázására. Mostanság ez is eredménynek számít”